ENGLISH

 

 

Marmaray Web-sitesine hoş geldiniz. Bu sitede Türkiye’nin gerçekleştirilmesi en zor altyapı projelerinden biri ve aslında dünyanın en ilginç projelerinden biri olan – İstanbul’daki Marmaray Demiryolu Tüp Tüneli ve Banliyö Demiryolları Toplu Taşıma Sistemi ile ilgili bilgileri bulabileceksiniz.

Bu site, Proje ilerledikçe düzenli olarak güncellenecektir. Gri üst çubukta ana başlıklarla ilgili bağlantıları bulabilirsiniz. Her sayfanın sol üst tarafında, her ana başlık altındaki ilgili alt-başlıklar sunulmuştur; sol alt tarafta ise, “günün sıcak gelişmeleri” ile ilgili bazı ilginç makaleler bulacaksınız.

DLH,projeyle ilgili bilgi aramak için bu web sitesinde çıkmış olduğunuz bu “ilk seyahatte” size iyi yolculuklar diler.

Marmaray Projesi

Marmaray Project

Marmaray Projesi, Halkalı ile Gebze arasında uzanan yaklaşık 76 kilometre uzunluğundaki banliyö trenlerinin iyileştirilmesi ile ilgilidir. Harita üzerindeki kırmızı güzergah, demiryolunun yerüstünde bulunan kısımlarını göstermektedir; beyaz güzergah hattı ise, İstanbul Boğazının altında tüneller içerisinde inşa edilecek olan yeni demiryolu sistemini göstermektedir.

Istanbul

İstanbul, tarihi ve kültürel değerleriyle korunması gereken, fakat diğer yandan toplu ulaşım sistemlerinin çevresel etkilerinin azaltılabilmesi ve demiryolu sistemlerinin kapasitesi, güvenilirliği ve konforunun arttırılabilmesi için modern demiryolu tesislerinin kurulmasını gerektiren bir şehirdir.

 

Proje, Avrupa yakasında bulunan Halkalı ile Asya yakasında bulunan Gebze ilçelerini kesintisiz, modern ve yüksek kapasiteli bir banliyö demiryolu sistemiyle bağlayacak olan İstanbul’daki banliyö demiryolu sisteminin iyileştirilmesine dayanmaktadır.

İstanbul Boğazının her iki yakasındaki demiryolu hatları, İstanbul Boğazı’nın altından geçecek olan bir demiryolu tünel bağlantısı ile birbirine bağlanacaktır. Hat, Yedikule’de yeraltına girecek; yeni yeraltı istasyonları olan Yenikapı ve Sirkeci boyunca ilerleyecek, İstanbul Boğazının altından geçecek, yeni yer altı istasyonu olan Üsküdar’a bağlanacak ve Söğütlüçeşme’de tekrar yüzeye çıkacaktır.

Proje şu anda dünyadaki en büyük ulaşım altyapı projelerinden birisidir. İyileştirilmiş ve yeni demiryolu sisteminin tamamı, yaklaşık 76 km uzunluğunda olacaktır. Ana yapılar ve sistemler, batırma tüp tünel, delme tüneller, aç-kapa tüneller, hemzemin yapılar, üç yeni yeraltı istasyonu, 37 yerüstü istasyonu (yenileme ve iyileştirme), işletim kontrol merkezi, sahalar, atölyeler, bakım tesisleri, yerüstüne inşa edilecek olan yeni bir üçüncü hat dahil olmak üzere, mevcut hatların iyileştirilmesi, tamamen yeni elektrikli ve mekanik sistemler ve temin edilecek olan modern demiryolu araçlarını kapsayacaktır.